1.02.2011

Podsumowanie 2010 roku (Część 1)

Zakończył się 2010 rok więc można pokusić się o podsumowanie jego najważniejszych wydarzeń.

Najistotniejsze oczywiście były trwające konflikty w Iraku i Afganistanie.

Irak 2010

19 sierpnia de facto a 1 września oficjalnie, zakończyła się "Operation Iraqi Freedom"(Operacja Iracka Wolność) i zaczęła się doradczo-szkoleniowa "Operation New Dawn"(Operacja Nowy Świt). Na miejscu pozostało 50 tys. amerykańskich żołnierzy w celu szkoleń i wspomagania wojska irackiego oraz eliminowania terrorystów. Także i ta operacja ma zostać wkrótce zakończona a wszystkie oddziały USA zostaną wycofane do końca tego roku.

Podsumowując całą wojnę można jasno powiedzieć że wygrali ją Amerykanie, choć jeszcze 4 lata temu nie było to takie pewne-w Iraku tego okresu panował totalny chaos a zamachy były na porządku dziennym. Liczba ofiar cywilnych,policjantów i żołnierzy irackich przekraczała nawet liczbę 3 tys miesięcznie(luty 2007) a straty wojsk koalicji sięgnęły 961 zabitych żołnierzy(wszystkie dane o stratach i ofiarach za icasualties.org). Rok 2010 pokazał że mimo wycofania prawie wszystkich zagranicznych wojsk rząd Iraku nie zostanie obalony przez terrorystów a demokracji (mimo że w dużej części ułomnej) mogą pozazdrościć Irakijczykom wszystkie kraje Bliskiego Wschodu(poza Izraelem oczywiście). W ubiegłym roku zginęło w Iraku zaledwie 60 żołnierzy amerykańskich(spadek prawie o 94% w stosunku do 2007) a liczba ofiar cywilnych oraz sił irackich systematycznie spada.

Grudzień 2010 był najspokojniejszym miesiącem od marca 2003 roku. Zginął tylko 1 amerykański żołnierz(dla porównania w listopadzie 2004 zginęło rekordowe 141 żołnierzy koalicji,w lutym tego samego roku 140 a w maju 2007 131...w okresie od kwietnia do czerwca koalicja straciła wtedy aż 356 ludzi kiedy przez ostatnie 3 miesiące 2010 roku było to tylko 5 ofiar) natomiast liczba ofiar irackich była większa tylko od najspokojniejszego listopada 2009(106 ofiar) i wyniosła 128 osób.

                   Liczba zabitych żołnierzy koalicji w Iraku 2003-2010

Na polu polityki wewnętrznej wygląda to niestety trochę gorzej. Wybory z 7 marca 2010 roku wygrała nieznacznie partia byłego premiera Ayada Allawiego przed koalicją obecnego premiera Nouri al-Malikiego co skomplikowało próby utworzenia nowego rządu. Po miesiącach negocjacji i prób utworzenia różnych konfiguracji koalicyjnych rząd Malikiego uzyskał votum zaufania dopiero 22 grudnia. Koalicję stworzyły 2 największe partie dzięki poparciu Kurdów którzy domagali się żeby Dżalal Talabani(Kurd) pozostał na stanowisku prezydenta.

Ważna informacja z ostatnich tygodni to na pewno zniesienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ większości sankcji nałożonych na Irak za czasów reżimu Saddama Husajna i koniec programu "Ropa za żywność". Eksport ropy w połowie przyszłego roku ma sięgnąć 4,5 mln baryłek przy obecnym poziomie 1,8 mln baryłek co przy rosnących cenach paliw przełoży się na szybko rosnące wpływy do budżetu państwa(zyski z eksportu ropy stanowią 95% jego przychodów) i rozwój kraju.

Jak widać Irak najgorsze ma już chyba za sobą a USA mimo sporych trudności,wydatków(749 mld $) i strat(4430 zabitych żołnierzy,dziesiątki tys. rannych) jednak tą wojnę wygrały. Jednak to co udało się w Iraku w 5 lat, po ponad 9 latach wojny dalej nie udaje się w Afganistanie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz